Балкан U15 се бори, но загуби последния мач в Словакия

01/12/2019 15:40

Баскетболистите на Балкан U15 завършиха със загуба участието си на турнира от европейската младежка лига (ЕМБЛ) в Словакия. В последния си мач баскетболистите на Николай Пеев отстъпиха на Байерн Мюнхен със 72:74 и завършват надпреварата с баланс 2-2. Тимът от Ботевград показа характер и стигна до пълен обрат след 20 точки пасив в хода на срещата, но загуби драматично в края.

Балкан отбеляза 15 тройки срещу само 3 за съперника, но изпълни далеч по-малко наказателни удари от него (3/3 срещу 19/25). Най-голямата разлика за пореден мач обаче бе в подкошието, където българският тим отново сериозно отстъпваше (28 борби срещу 57).

Вторият турнир от надпреварата е през януари в Ботевград, като първите два тима в крайното класиране ще играят на плейофа в Унгария  през април.

След размяна на кошове в началото на срещата, Байерн Мюнхен отбеляза 15 поредни точки и след десет минути игра водеше с 21:9. Вторият период започна доста равностойно, но на почивката германският тим увеличи преднината си на 44:27.

След паузата Балкан показа съвсем различно лице. „Зелените“ направиха серия от 16:0 през третата част и стигнаха до равенство при 46:46. Подемът в играта им продължи и малко след това те стигнаха и до пълен обрат, повеждайки с 54:51, но след шест поредни точки, преди заключителната четвърт съперникът им отново бе напред.

Драмата продължи до последно. Байерн Мюнхен поддържаше крехък аванс, като на няколко пъти Балкан го сваляше само на точка. В края символичните домакини имаха възможност да измъкнат успеха, но пропуснаха от тройката със сирената.

Най-резултатен за „зелените“ бе Александър Гавалюгов с 31 точки, като той наниза осем тройки и бе избран в Идеалната петица на турнира. Стефан Михайлов вкара 17 точки (пет тройки), а 11 точки добави Денис Петков. За МVP на своя отбор бе определен Ристе Буклишев.